Hakkımızda

Hakkımızda

Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk vatandaşları için İnsana Yakışır İş Fırsatlarının Desteklenmesi Projesi: İşyerinde Mesleki Eğitim ve Gelişim Programı (İŞMEP)

İşyerinde Mesleki Eğitim ve Gelişim Programı (İŞMEP), "Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İnsana Yakışır İş Fırsatlarının Desteklenmesi Projesi" kapsamında uygulanan bir programdır. Proje, KfW Kalkınma Bankası aracılığıyla Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından finanse edilmekte, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü ile koordinasyon içinde, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi tarafından Küçükçekmece Belediyesi iş birliği ile uygulanmaktadır.

Amaç ve Hedefler

Mesleki becerileri işbaşında edindirmek ve geliştirmek.
Kadınlara, gençlere ve engelli bireylere insana yakışır iş fırsatlarını artırmak.
Beceri açıklarını kapatmak ve nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak.
2022 sonuna kadar 2.000 yararlanıcıya ulaşmak. (Adana, Ankara, Bursa, Denizli, Gaziantep, İstanbul)
En az %30 oranında kadın ve %5 oranında engelli bireye ulaşmak.
İŞMEP programı 2022 yılında Adana, Ankara, Bursa, Denizli, Gaziantep ve İstanbul illerinde uygulanacaktır. Bu illerdeki uygulamaların toplamı olarak, 2022 yılında 2000 faydalanıcı İŞMEP programı kapsamında işe yerleştirilecektir. Faydalanıcıların %50'sinin Suriyeli mülteci, %50'sinin Türk vatandaşı ve toplam sayının en az %30'unun kadın ve en az %5'inin engelli birey olması hedeflenmektedir.

HEDEF ÖNCELİKLERİ

18 yaş üzerinde ve işsiz olan Türk vatandaşı ve Suriyeliler.
18 yaş üstü tüm kadınlar ve engelli bireyler
Sosyal Uyum Yardımı (SUY/ESSN) veya diğer yardımları alan sosyal yardım faydalanıcıları
Teknik ve mesleki eğitim almış olanlar (çıraklık, meslek liseleri, sertifika programları, meslek edindirme kursları) ve üniversite mezunları.